Home>Products>skf bearing>22216 CKJC3W33 SKF Tapered Bore Bearing. 80mm x 140mm x 33mm wide
  • 22216 CKJC3W33 SKF Tapered Bore Bearing. 80mm x 140mm x 33mm wide
22216 CKJC3W33 SKF Tapered Bore Bearing. 80mm x 140mm x 33mm wide MODELS
Need a CAD or 3D Model?
Contact NowWhatsAppBe Our Agent
category
skf bearing
22216 CKJC3W33 SKF Tapered Bore Bearing. 80mm x 140mm x 33mm wide SPECIFICATIONS
  • 22216 CKJC3W33 SKF Tapered Bore Bearing. 80mm x 140mm x 33mm wide manufacturer and global supplier of reliable ball Flange Block Category and roller ... 22216 CKJC3W33 SKF Tapered Bore Bearing. 80mm x 140mm x 33mm wide Industries Products Manufacturing & Engineering and 0.0 Inventory Agricultural Bearings designed to meet the unique N/A Minimum Buy Quantity requirements of our targeted industries.
  • Flange Block
  • 0.0
  • N/A
  • M06110
  • 4
  • Set Screw
  • 4 Bolt Round Flange Cartridge
Leader Industrial Manufacture
Leader Industrial ManufactureChina
  • Leader Industrial Manufacture2020-07-10 09:46:19
    Welcome to my shop! Glad to serve you! Please send your question!
Price Inspection Certificate Product Specifications Company Profile
22216 CKJC3W33 SKF Tapered Bore Bearing. 80mm x 140mm x 33mm wide Product Features
  • Ball Bearing
  • Cast Iron
  • Expansion
  • 5/8 Inch
  • Yes
  • UG339L
  • Steel Clad Clearance
  • 1 Piece Solid
  • With Pilot
  • Inch
  • 4 Bolt Round Flange Cartridge; 2-7/16" Bore; 8.1" Bolt Circle; 5.7" Bolt Spacing; 1 Piece Solid; Set Screw Mount; Cast Iron; Ball Bearing; 3-5/16" Length Thru Bore; Relubricatable;
  • Single Row | Spherical | Heavy Duty
  • Bearing
  • Flanged
  • FCEU339
  • 23.5
  • 6.875 Inch | 174.625 Millimeter
  • 0.938 Inch | 23.825 Millimeter
  • 8.1 Inch | 206.6 Millimeter
  • 5.7 Inch | 144.8 Millimeter
22216 CKJC3W33 SKF Tapered Bore Bearing. 80mm x 140mm x 33mm wide Frequently purchased together
SKF~ 6212 JEM ~ Single Row Ball Bearing~New in BoxCategory:Sleeve Bearings; Inventory:0.0; Minimum Buy Quantity:N/A; Weight:0; Product Group:B04264; Profile:Bushing No Flange; Material Description:Oil Impregnated Sintered Bronze; Material:SAE841; Inch - Metric:Inch; Long Description:7/8" Nominal Bore; 1" Nominal Outside Diameter; 1-3/4" Length Thru Bore; Bushing No Flange Profile; Oil Impregnated Sintered Bronze; SAE841 Material; 7/8" Bore;
SKF, CHICAGO RAWHIDE CR 34283 OIL SEAL 3.438" (3-7/16") x 4.501 x .438" (7/16")compatible bore diameter:90 mm; material:Galvanized Steel; compatible bearing outside diameter:160 mm; ring inside diameter:90 mm; compatible bearing type:Tapered Roller; ring outside diameter:156 mm; ring type:AV; ring thickness:0.5 mm; sealing type:Externally Sealing; manufacturer product page:Click here;