Home>Products>skf bearing>SKF 6007-2Z-LHT23 Bearing
  • SKF 6007-2Z-LHT23 Bearing
  • SKF 6007-2Z-LHT23 Bearing
SKF 6007-2Z-LHT23 Bearing MODELS
Need a CAD or 3D Model?
Contact NowWhatsAppBe Our Agent
SKF 6007-2Z-LHT23 Bearing
category
skf bearing
SKF 6007-2Z-LHT23 Bearing SPECIFICATIONS
  • Pillow Block
  • 0.0
  • N/A
  • M06288
  • 2
  • Tapered Adapter Sleeve
  • 2 Bolt Pillow Block
Leader Industrial Manufacture
Leader Industrial ManufactureChina
  • Leader Industrial Manufacture2020-07-10 09:46:19
    Welcome to my shop! Glad to serve you! Please send your question!
Price Inspection Certificate Product Specifications Company Profile
SKF 6007-2Z-LHT23 Bearing Product Features
  • Spherical Roller Bearing
  • Cast Steel
  • Expansion
  • 1/2 Inch
  • Yes
  • Double Lip Viton
  • 1 Piece Solid
  • Inch
  • Double Row | Extreme Duty | SN Style
  • 2 Bolt Pillow Block; 1-7/16" Bore; 2.362" Base to Center Height; Tapered Adapter Sleeve Mount; Spherical Roller Bearing; 6-1/4" Minimum Bolt Spacing; 7" Bolt Spacing Maximum; Relub
  • Bearing
  • Pillow Block
  • TAPN09K107SEC
  • 10
  • 6.6 Inch | 167 Millimeter
  • 1.98 Inch | 50.3 Millimeter
  • 0 Inch | 0Millimeter
  • 1.438 Inch | 36.525 Millimeter
  • 7 Inch | 177.8Millimeter
  • 2.362 Inch | 60 Millimeter
  • 6.25 Inch | 158.75Millimeter
SKF 6007-2Z-LHT23 Bearing Frequently purchased together
NIB CONSOLIDATED SKF 2207 SELF ALIGNING BALL BEARING NO SHIELDS 35x72x23 mm NEWCategory:Pillow Block; Inventory:0.0; Minimum Buy Quantity:N/A; Weight:8.626; Product Group:M06288; Number of Mounting Holes:2; Mounting Method:V Lock; Housing Style:2 Bolt Pillow Block; Rolling Element:Spherical Roller Bearing; Housing Material:Cast Steel; Expansion / Non-expansion:Non-expansion; Mounting Bolts:3/4 Inch; Relubricatable:Yes; Insert Part Number:22214; Seals:Teflon Labyrinth; Housing Configuration:1 Piece Solid;